Strona głównaOgród i DomCzy monstera jest trująca dla kota?

Czy monstera jest trująca dla kota?

Przez Redakcja

-

Jeśli masz w domu kota, możesz się zastanawiać, czy monstera jest dla niego trująca. Chociaż wiele gatunków Monstery jest toksycznych dla zwierząt, to najczęściej spotykana nie jest. Jednak kot może zjeść roślinę Monstery, a niektóre z nich mogą uznać ją za smaczną. Istnieje kilka sposobów, aby uchronić swojego pupila przed tą rośliną, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jeśli Twój kot zjadł Monsterę, powinieneś wiedzieć, że objawy są zazwyczaj łagodne. Obejmują one podrażnienie jamy ustnej, ślinienie się i utratę apetytu. Twój pupil powinien jednak pozostać pod obserwacją do czasu ustąpienia objawów. W razie potrzeby powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu podjęcia dodatkowego leczenia.

Chociaż objawy zatrucia rośliną Monstera nie zagrażają życiu, może to być traumatyczne przeżycie dla Twojego zwierzęcia. Istnieje możliwość, że Twój kot spożyje duże ilości rośliny, co może prowadzić do poważnej choroby, a nawet śmierci. Najczęstszym objawem jest podrażnienie jamy ustnej. Objawy ustępują szybko, ale jeśli nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza.

Najlepszym sposobem ochrony Twojego zwierzęcia przed Monstera jest ograniczenie dostępu do rośliny. Najlepiej jest unikać hodowania Monstery w miejscach dostępnych dla kotów, takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. Pamiętaj też, żeby przechowywać Monsterę z dala od zasięgu kota. Użycie sprayu z cytrusami może zniechęcić Twojego pupila do spożycia rośliny.

Jeśli Twój pupil połknął Monsterę, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Lekarz weterynarii może zdiagnozować objawy u Twojego kota i zapewnić Ci odpowiednie leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zalecić podawanie dożylne płynów, leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.

Weterynarz oceni tętno i częstość oddechów Twojego zwierzęcia. Sprawdzi również temperaturę i ciśnienie krwi Twojego zwierzęcia. W oczekiwaniu na wizytę Twój zwierzak powinien dostać napój z wodą i trochę jedzenia. Pomoże to zapobiec zaburzeniu pracy przewodu pokarmowego.

Jeśli Twój kot połknął roślinę Monstera, może również cierpieć z powodu biegunki. W ciężkich przypadkach Twój pupil może wymiotować. Inne objawy zatrucia to śpiączka lub niewydolność nerek. Aby temu zapobiec, powinieneś rozważyć podawanie kotu zbilansowanej diety.

W przypadku poważniejszych objawów zatrucia rośliną Monstera, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli Twój kot wymiotuje, dławi się lub ma problemy z oddychaniem, koniecznie zabierz go natychmiast do weterynarza.

Roślina Monstera zawiera szczawiany wapnia, które są naturalnie występującymi biominerałami. Po spożyciu kryształy te mają kształt pęczków małych, ostrych igieł. Szczawiany mogą uszkodzić wrażliwe tkanki jamy ustnej, gardła i żołądka. Niestety, są one trudne do strawienia. Jeżeli Twój kot nie ma dobrze zbilansowanej diety, jest narażony na stłuszczenie wątroby, które jest często związane z niewłaściwą dietą.

Większość roślin z rodzaju Monstera zawiera szczawiany wapnia, ale najbardziej toksyczne są liście. W pełni dojrzałe owoce Monstera deliciosa nie zawierają tych kryształów, więc nie powinieneś się przejmować tą szczególną toksycznością.

Oceń artykuł: Czy monstera jest trująca dla kota?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy