Jeśli lekarz nie chce zrealizować Twojej recepty, masz kilka możliwości. Po pierwsze, możesz skontaktować się z apteką. Farmaceuta skontaktuje się z lekarzem i zdobędzie nową receptę. Może poprosić Cię o podanie pełnego imienia i nazwiska, adresu i nazwy leku. W niektórych przypadkach poprosi również o informacje na temat alternatywnych leków i suplementów.
Po drugie, możesz otrzymać receptę elektronicznie. Nazywa się to e-receptą lub e-Rx. Recepty elektroniczne zawierają informacje o tym, czy odebrałeś swoją receptę i czy została ona częściowo zrealizowana. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, kiedy zrealizowałeś swoją receptę. Dostępnych jest wiele innych baz danych, które śledzą twoje wypełnienia i twoje nawyki związane z wypisywaniem recept. Dostęp do tych baz możesz uzyskać przez Internet. Na przykład możesz wejść na stronę Kalifornijskiego Programu Monitorowania Recept.
Po trzecie, możesz odwiedzić weterynarza lub optometrystę terapeutycznego. Lekarze ci mogą wystawiać recepty na leki doustne i miejscowe. Zazwyczaj są przeszkoleni w przepisywaniu leków na jaskrę lub inne choroby oczu. Optometryści mogą również wystawiać recepty na okulary i inne pomoce wzrokowe.
Po czwarte, możesz zrealizować swoją receptę w innym miejscu. Zanim jednak lekarz podpisze receptę, musisz uzyskać zgodę swojego lekarza. Możesz też zadzwonić do swojej apteki przed wyczerpaniem recepty. Wówczas apteka zrealizuje receptę za Ciebie. W zależności od zasad obowiązujących u danego lekarza, może on wymagać, abyś zadzwonił do niego w celu uzupełnienia recepty. Często bardziej opłaca się wykupić receptę w lokalnej aptece.