Strona głównaZdrowieCzy zaraz po okresie są dni płodne?

Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Przez Redakcja

-

Jeśli szukasz sposobu na zajście w ciążę, pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest ustalenie, kiedy jesteś najbardziej płodna. Istnieje wiele czynników, które wpływają na twoje szanse na zajście w ciążę. Na przykład twój cykl miesiączkowy, wiek i stan zdrowia reprodukcyjnego mogą odgrywać pewną rolę. Ważne jest zrozumienie tych czynników, abyś mogła jak najlepiej wykorzystać swoje szanse na zajście w ciążę.

Kobiety są najbardziej płodne zaraz po owulacji. Jest to czas, kiedy plemniki i jajo łączą się w macicy, aby stworzyć zdrowe dziecko. Kobieta może zajść w ciążę podczas miesiączki, ale szansa jest mniejsza niż po owulacji. Ponadto jajniki kobiety mogą uwolnić jajo przed rozpoczęciem miesiączki lub może ona mieć owulację na początku cyklu miesiączkowego.

Jednym z najlepszych sposobów określenia, kiedy jesteś najbardziej płodna, jest śledzenie swojego cyklu miesiączkowego. Możesz użyć temperatury swojego ciała lub testu ciążowego, aby określić długość swojego cyklu. Najkrótszy cykl trwa około 21 dni, a najdłuższy 28 dni. Są to średnie długości cyklu miesiączkowego, ale długość ta może być różna u różnych osób.

Jeśli masz nieregularne cykle miesiączkowe, możesz mieć możliwość poczęcia dziecka w dowolnym momencie cyklu. Jednak szanse na to są niewielkie. Badania pokazują, że szansa na zajście w ciążę jest większa w pierwszych i ostatnich dniach cyklu. Dlatego wiele par planuje współżycie między 11 a 14 dniem 28-dniowego cyklu. Chociaż te dni są zazwyczaj bezpieczne dla uprawiania seksu, to jednak wskaźniki płodności są często niższe, niż gdybyście mieli dokładny harmonogram.

Innym dobrym sposobem na określenie, kiedy jesteście najbardziej płodni, jest przyjrzenie się swojemu śluzowi w pochwie. Jeśli w pochwie masz gęsty i lepki śluz, to znak, że jesteś najbardziej płodna. Śluz ten ma konsystencję surowego białka jajka. Po trzech lub więcej dniach śluz powróci do swojej normalnej konsystencji.

Kiedy jesteś najbardziej płodna, jest to również czas, kiedy najprawdopodobniej dojdzie do owulacji. Owulacja występuje w 12-14 dniu przed kolejną miesiączką. W tym czasie plemniki mogą zapłodnić jajo i przeżyć w ciele kobiety do pięciu dni.

Jeśli nie planujesz zajść w ciążę, powinnaś unikać aktywności seksualnej. Mimo że możesz począć z seksu penisa w pochwie zaraz po okresie, jest to ryzykowna propozycja. Zamiast tego powinnaś stosować niezawodną antykoncepcję.

Ci, którzy mają krótki cykl miesiączkowy, są bardziej podatni na owulację przed lub po miesiączce. Jednak nawet kobiety, które mają dłuższy cykl, mogą mieć owulację po okresie. Uprawianie seksu przed lub po miesiączce nie jest zalecane, ponieważ plemniki mogą żyć przez kilka dni po uwolnieniu.

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy twój cykl jest najbardziej płodny, aby móc odpowiednio zaplanować swoje działania. Jeżeli masz problemy z poczęciem dziecka, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Pomoże Ci on ustalić najskuteczniejsze strategie działania.

Oceń artykuł: Czy zaraz po okresie są dni płodne?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy