Strona głównaOgród i DomCzy pestki dzikiej róży są trujące?

Czy pestki dzikiej róży są trujące?

Przez Redakcja

-

Nasiona róży są stosowane od wieków ze względu na swoje działanie moczopędne i lecznicze. Można je również znaleźć w herbatach. Niezależnie od tego, czy są prażone, czy suszone, uważa się je za korzystny środek na zapalenie błony śluzowej żołądka. Poza tym, że są doskonałym źródłem antyoksydantów, zawierają składniki odżywcze, które poprawiają ogólny stan zdrowia.

Mimo że nasiona dzikiej róży mogą być spożywane, wiele osób martwi się o potencjalne negatywne skutki uboczne. Należą do nich senność, nudności, wymioty i biegunka. Dlatego przed zażyciem owoców dzikiej róży zaleca się konsultację z pracownikiem służby zdrowia. Ponadto ważne jest, aby wszelkie negatywne reakcje zgłaszać do FDA.

Włoski, którymi pokryte są nasiona dzikiej róży, mogą również powodować podrażnienia. Mimo to, włoski te nie są trujące. Jeśli jednak jesteś na nie uczulony, możesz mieć problemy z ich spożyciem. Najlepiej unikać owoców dzikiej róży na obszarach, gdzie powszechnie stosowane są herbicydy.

Przed przyrządzeniem herbaty z owoców dzikiej róży należy najpierw dokładnie wypłukać nasiona. Możesz to zrobić, mocząc je w wodzie przez kilka minut. Możesz też umyć je pod bieżącą wodą. Kiedy będą już dokładnie oczyszczone, umieść je na sicie. Pamiętaj, żeby usunąć nasiona i skórkę przed zaparzeniem naparu.

Po opłukaniu nasion dzikiej róży można je rozdrobnić. Możesz to zrobić za pomocą moździerza i tłuczka lub ręcznego blendera. Kiedy nasiona zostaną zmiażdżone, powstanie z nich miazga. Zawiera ona niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, D i E.

Oprócz tego, że jest dobrym źródłem witamin, owoce róży zawierają przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu mogą zapobiegać dolegliwościom sercowo-naczyniowym. Ponadto mają działanie przeciwzapalne i hamujące rozwój nowotworów.

Kupując nasiona dzikiej róży, pamiętaj, żeby wybrać produkt wysokiej jakości. Unikaj kupowania dostępnych na rynku herbat, które zawierają jedynie śladowe ilości substancji aktywnych. Najlepiej kupować nasiona dzikiej róży, które są organiczne.

Ponadto, przed spożyciem owoców dzikiej róży najlepiej założyć rękawiczki. Dzięki temu włoski znajdujące się na nasionach nie dostaną się do ust. Jeśli nie masz rękawiczek, możesz użyć papierowego ręcznika i złożyć go kilka razy. Następnie włóż go do plastikowej torby.

Na koniec, przed wypiciem herbaty z dzikiej róży, uważaj na instrukcje podane na opakowaniu. W zależności od wieku użytkownika, dawkowanie herbaty może być inne. Niektórzy ludzie nie lubią smaku naparu, ponieważ jest on kwaśny.

Przed wypiciem naparu pamiętaj, żeby parzyć go przez co najmniej dziesięć minut. Po tym czasie możesz pić napar na ciepło lub na zimno. Ponieważ napar zawiera dużą ilość kwasów roślinnych, jest zalecany w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Poza właściwościami leczniczymi owoce dzikiej róży mogą również łagodzić nudności i skurcze żołądka. Mogą być również spożywane przez króliki i niedźwiedzie. Ponadto ich smakiem delektują się ptaki i wiewiórki.

Mając w ogrodzie różne owoce dzikiej róży, będziesz miał kwiaty i przekąski na lata. Możesz nawet nauczyć się, jak zbierać je i inne części rośliny.

Oceń artykuł: Czy pestki dzikiej róży są trujące?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy