W kwestii nawożenia pomidorów istnieje wiele różnych opinii. Niektórzy twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wstępnie odmierzonych dawek nawozu. Inni będą twierdzić, że powinieneś używać naturalnego nawozu opartego na glebie. Choć każdy z tych pomysłów jest słuszny, najlepiej skonsultować się z agentem ds. rozwoju, aby ustalić najlepszą metodę dla danej sytuacji.
Sztuka nawożenia pomidorów polega na tym, aby wiedzieć, które składniki są najważniejsze dla twoich roślin. Na przykład, czy potrzebujesz dużej ilości azotu i fosforu? Jeśli tak, to dobrym wyborem będzie nawóz 10-10-10 lub 8-8-8. Rozważ także dodanie substancji organicznych, takich jak wyciąg z kompostu. Doda to trochę mikroelementów i pomoże roślinom wchłonąć siarkę.
Inne możliwości to zastosowanie włóknistej osłony rzędowej, która ochroni rośliny przed późnymi przymrozkami i innymi trudnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu unikniesz ryzyka wystąpienia zgnilizny końcówek liści. Inną propozycją jest zastosowanie środka grzybobójczego na spodniej stronie liści.
Innym sposobem jest umieszczenie folii aluminiowej wokół korzeni. Pomoże ona utrzymać wilgoć w strefie korzeniowej, a jednocześnie obniży temperaturę gleby o około 10 procent. Możesz też owinąć folią łodygi, żeby zapobiec ich zgrubieniu.
Oprócz stworzenia fizycznej bariery możesz też wypróbować chemiczne pestycydy, takie jak olej neem lub pył siarkowy. Oba te środki odstraszają cuchnące pluskwy.
Dobry nawóz to połączenie połowy azotu i połowy fosforu. Powinien być zrównoważony z innymi elementami gleby, aby dostarczyć roślinom pomidorów niezbędnych składników odżywczych. Musisz jednak uważać, żeby nie przesadzić. Nadmiar azotu może spowodować, że rośliny staną się wrzecionowate i nieproduktywne. Fosfor jest kluczowym składnikiem w uprawie wspaniałych pomidorów.
Jeśli masz gorący i suchy klimat, możesz rozważyć użycie odpadów kukurydzianych, aby zwiększyć zawartość składników odżywczych w glebie. Możesz umieścić je w dołku do sadzenia lub po prostu ściółkować wierzchnią warstwę gleby. Pomoże to pomidorom zaspokoić ich pragnienie.
Jest wiele sztuczek nawożenia, które możesz wypróbować, ale najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest sprawdzanie, czy roślinie nie brakuje składników odżywczych. Jeśli tak jest, być może trzeba będzie dodać trochę więcej wody. Dla bezpieczeństwa warto stosować płynne nawozy co kilka tygodni po rozpoczęciu owocowania.
Największą wskazówką dotyczącą nawożenia pomidorów jest stosowanie nawozów zaprojektowanych specjalnie dla twoich potrzeb. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogą zepsuć twoje zbiory. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wymieszać go z glebą, czy pozostawić na powierzchni, pamiętaj o przeczytaniu etykiety, aby upewnić się, że nie przesadzasz z nawożeniem. Żółknięcie liści może mieć wiele przyczyn, ale zazwyczaj jest spowodowane przez choroby. Niskie temperatury mogą też powodować nieprawidłowe kwitnienie i wytwarzanie owoców o dziwnym kształcie.