Strona głównaOgród i DomJaka wełna na poddasze?

Jaka wełna na poddasze?

Przez Redakcja

-

Jeśli zastanawiasz się nad izolacją swojego poddasza, możesz rozważyć wełnę mineralną lub włókno szklane. Obie są mocne, trwałe i oferują doskonałe parametry. Różnią się jednak pod wieloma względami. Wybór będzie zależał od konkretnego zastosowania, klimatu i budżetu.

Materiały z wełny mineralnej są sztywne i mają lepszą ochronę termiczną niż włókno szklane. Nie wymagają też drutu, który utrzymywałby je w miejscu. Do ich nałożenia będziesz jednak musiał użyć odkurzacza warsztatowego lub dmuchawy. Włókno szklane jest lżejsze i może być szybko zainstalowane. Ponadto jest tańsze.

Włókno szklane to jedna z najtańszych opcji izolacji poddasza. Jest łatwe w instalacji i można wybierać spośród wielu rozmiarów. Można również znaleźć izolację z włókna szklanego z papierową okładziną lub bez niej.

Izolacja z włókna szklanego jest zwykle bardziej przystępna cenowo niż z wełny mineralnej, ale może być cięższa i trudniejsza w obróbce. Ponadto będzie bardziej osiadać, jeśli zostanie wystawiona na działanie wilgoci. Dodatkowo, często nie jest zalecana do zastosowań o wysokich wartościach R.

Wełna owcza jest najbardziej powszechnym rodzajem izolacji stosowanej na poddaszach. Wynika to z faktu, że jej włókna mają właściwości lepkosprężyste, które pomagają im wchłaniać i zarządzać wilgocią. Wełna jest również odnawialna i może być poddawana recyklingowi.

Wełna mineralna jest również dobrym rozwiązaniem dla poddaszy. Wynika to z faktu, że jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu i jest bardzo trwała. Jej wadą jest to, że nie ulega biodegradacji. Niektórzy ludzie uważają ją za drażniącą i może prowadzić do wysypki. Osoby mające wątpliwości powinny skonsultować się ze specjalistą.

Istnieją różne rodzaje rolek z włókien wełnianych, w tym te o różnej gęstości, dlatego musisz kupić odpowiedni typ do danego zadania. Na przykład będziesz musiał unikać wełny mineralnej, jeśli masz astmę lub problemy z oddychaniem. Inną zaletą wełny mineralnej jest to, że ma wyższą wartość R niż włókno szklane.

Użycie wełny na poddaszu pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze na wydatkach na media. Pomaga również utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych. Co więcej, zapobiega przedostawaniu się wilgoci na poddasze. Ponieważ jest naturalnym izolatorem, może zapobiegać powstawaniu pleśni.

Czy zdecydujesz się na zainstalowanie wełny owczej czy mineralnej na swoim poddaszu, będziesz musiał uważnie przestrzegać instrukcji montażu. Musisz mieć pewność, że chronisz siebie i swój dom przed kontaktem z włóknami. W tym celu najlepiej jest nosić odzież ochronną i okulary ochronne. Inne potrzebne narzędzia to pistolet do zszywania, pistolet do uszczelniania, kątownik i piła.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj izolacji jest najlepszy dla Twojego poddasza, możesz skonsultować się z architektem lub technikiem izolacji. Będą oni w stanie określić, czy poddasze wymaga dodatkowej izolacji, czy też może być pokryte grubszą warstwą.

Najlepszym sposobem na określenie, jaka izolacja jest najbardziej odpowiednia dla Twojego poddasza, jest jej przetestowanie. Zazwyczaj istnieją dwa rodzaje izolacji poddasza: w rolkach i wdmuchiwana. Wdmuchiwanie jest najbardziej odpowiednie dla poddaszy o skomplikowanych dachach i zawiłych ścianach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jaka wełna na poddasze?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy