Kupując płaszcz z alpaki, kupujesz niesamowity element odzieży. Zastosowane włókno jest lekkie i mocne, więc możesz być pewien, że posłuży Ci przez wiele lat. Jest również przyjazne dla środowiska i trwałe. W przeciwieństwie do wełny nie jest podatne na wchłanianie zapachów ani elektryczności statycznej.
W rezultacie możesz łatwo wytrzeć rozlaną substancję i utrzymać ją w czystości. Włókna alpaki są naturalnie hydrofobowe i pozostaną suche, nawet jeśli masz na sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Są też bardzo odporne na działanie słońca, co jest ważne w gorącym klimacie. Poza tym alpaki są bardzo wydajnymi zjadaczami, ponieważ zamiast kopyt mają miękkie poduszki.
Alpaki są hodowane od ponad 5 000 lat, ale ludzie zaczęli używać ich włókien na długo przedtem. W rzeczywistości starożytna cywilizacja Inków w Peru dostrzegła doskonałe właściwości włókna alpaki i było ono używane przez ich elitę do produkcji ubrań.
Z powodu swojej trwałości, wytrzymałości i miękkości włókno alpaki jest uważane za jedno z najlepszych włókien odzieżowych. Chociaż trudno jest określić, które włókno zostało rzeczywiście użyte do produkcji danego przedmiotu, możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby odróżnić to, co prawdziwe, od podróbek:
Po pierwsze, powinieneś sprawdzić kolor. Włókna alpaki występują w ponad 20 różnych odcieniach. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć odcień, który będzie pasował do Twojego koloru skóry. Możesz też poszukać jedwabistego połysku, który jest powszechnie kojarzony z alpaką.
Innym sposobem na odróżnienie płaszcza z alpaki od podróbki jest sprawdzenie blefu. Jeśli nie jest on wykonany z prawdziwej alpaki, to prawdopodobnie jest zrobiony z taniego materiału syntetycznego. Jeśli jednak jest zrobiony z droższego i lepszego jakościowo włókna, nie powinieneś mieć z nim problemów.
Innym sposobem sprawdzenia blufu jest potarcie materiału o inny kawałek tkaniny. Po potarciu powinieneś zobaczyć, że włókno stoi na swoim końcu, a nie wiotczeje lub odpada.
Innym sposobem sprawdzenia blufu jest sprawdzenie, czy ma puste miejsca. Są one dobrym wskaźnikiem droższego i lepszego jakościowo włókna.
Powinieneś także sprawdzić wagę tkaniny. Delikatny kawałek alpaki jest cięższy niż tkanina wykonana z akrylu. Dzieje się tak dlatego, że akryl podczas prania powoduje efekt „pilling”. Waga tkaniny jest także wskaźnikiem wysokiej jakości ubrania.
Na koniec zwróć uwagę na liczbę mikronów we włóknach alpaki. Jest to miara tego, jak dobrze zatrzymuje ono ciepło. Im drobniejsze włókna, tym bardziej wartościowy produkt. Zazwyczaj drobniejsze włókna są bardziej jednolite, co ułatwia utrwalanie barwników.
Mimo, że możesz sprawdzić bluf, aby przekonać się, czy ubranie jest prawdziwe, powinieneś być świadomy, że jakość samej alpaki jest najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę. Niezależnie od tego, czy kupujesz sweter, czy płaszcz, jakość produktu powinna być lepsza niż porównywalnego produktu wykonanego z tańszego włókna syntetycznego.