Od dłuższego czasu uklęknięcie podczas hymnu narodowego jest powszechną praktyką w sportach na całym świecie. Siłą napędową tego protestu jest ruch Black Lives Matter. W 2016 roku Colin Kaepernick, zawodnik futbolu amerykańskiego, ukląkł podczas hymnu, aby zwrócić uwagę na rasizm w Ameryce. Ten gest zyskał światową popularność, przyciągając uwagę innych sportowców i fanów.
W lecie 2020 roku piłkarze Premier League zaczęli klękać przed meczami. Zrobili to w odpowiedzi na śmierć George’a Floyda, policjanta, który został zabity przez białego funkcjonariusza w USA. Stało się to znakiem solidarności z kampanią Black Lives Matter i wyrazem sprzeciwu wobec nierówności rasowej.
Po reakcji społeczności piłkarskiej na śmierć Floyda, wiele innych drużyn sportowych również zaczęło klękać. Zdecydowała się na to także męska i żeńska reprezentacja Anglii. Choć nie obyło się bez kontrowersji, w ciągu ostatnich kilku miesięcy ruch ten nabrał dużego rozmachu. Obecnie męska i żeńska reprezentacja Anglii przygotowuje się do uklęknięcia podczas nadchodzących Mistrzostw Europy, serii meczów, które odbędą się w Katarze w 2022 roku.
Poza swoją wartością polityczną i społeczną, gest ten jest fizycznym przypomnieniem o nieustępliwości rasizmu w sporcie. Mimo że w ostatnich latach piłka nożna stała się coraz bardziej zróżnicowana, pozostaje w dużej mierze białą instytucją, a w angielskiej Premier League jest tylko jeden czarnoskóry menedżer. Mimo że podejmowane były próby rozwiązania tego problemu, liga zrobiła niewiele, by zwalczyć głębsze kwestie.
W lipcu tego roku zawodnicy Premier League i kluby piłkarskie na całym świecie zaczęły klękać przed meczami. Początkowo kolano było symbolem protestu przeciwko przemocy ze strony ruchu Black Lives Matter. Wkrótce stało się częścią samego sportu, a drużyny walczyły o to, by jako pierwsze wykonać ten ruch.
Pomimo tego, że uklęknięcie jest symbolem protestu od wielu lat, dopiero od niedawna stało się priorytetem w sporcie. Stało się tak za sprawą Colina Kaepernicka, amerykańskiego futbolisty, który uklęknął podczas hymnu narodowego w odpowiedzi na zabójstwo Floyda. Przez całą swoją karierę odmawiał stania podczas hymnu, mówiąc, że nie może wspierać kraju, który uciska czarnych ludzi.
Uklęknięcie przed meczem nie jest naruszeniem prawa, ale niektórzy gracze zostali za to skrytykowani. Niektóre kluby Premier League postanowiły zaprzestać wykonywania tego gestu w sezonie 2022-23, podczas gdy inne dążą do stosowania go tylko w określonych momentach.
Ale chociaż klękanie stało się popularnym symbolem protestu, nie robi wiele, aby rozwiązać podstawowy problem nierówności rasowej. W związku z tym niektórzy fani wykrzykiwali ten gest. Inni nie potrafili nawet wyartykułować powodów, dla których im się to nie podoba.