Strona głównaLife StyleJak wyglądają świeże rozstępy?

Jak wyglądają świeże rozstępy?

Przez Redakcja

-

Świeże rozstępy to czerwone, fioletowe lub różowe smugi na skórze. Mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, ale najczęściej występują na biodrach, udach i piersiach. Jeśli masz takie ślady, możesz się ich wstydzić. Możesz jednak podjąć kroki, by zminimalizować ich wygląd. Najlepszym sposobem jest omówienie tej kwestii z lekarzem.

Rozstępy powstają, gdy skóra rozciąga się zbyt szybko. Może to nastąpić podczas gwałtownego wzrostu, np. w okresie dojrzewania lub ciąży, albo gdy zbytnio przybierzesz na wadze. Oba te stany mogą powodować pękanie skóry i utratę jej elastyczności. Gdy tak się dzieje, widoczne są naczynia krwionośne pod skórą.

W miarę upływu czasu rozstępy będą blaknąć. Są one wynikiem rozpadu włókien kolagenowych i elastycznych. Z tego powodu nie możesz oczekiwać, że zostaną one całkowicie usunięte. Możesz zmniejszyć ich widoczność, stosując kremy zawierające retinoidy. Retinoidy pomagają odbudować kolagen w skórze. Wysokiej jakości krem może również pomóc w ujędrnieniu skóry.

Dostępnych jest kilka metod leczenia, ale powinieneś skorzystać z pomocy lekarza, aby określić najskuteczniejszą metodę leczenia rozstępów. Zabiegi mogą też pomóc w zapobieganiu powstawania nowych.

Czerwone rozstępy powstają w wyniku reakcji zapalnej skóry. To naturalne, że Twoja skóra reaguje na rozstępy w ten sposób. Niektóre osoby o jasnej skórze będą miały czerwone rozstępy, podczas gdy osoby o ciemnej skórze będą miały ciemniejsze rozstępy.

Kiedy osoba ma dużo czerwonych lub fioletowych plam, może to być bolesne. Ponadto skóra wokół plam może wyglądać na cienką i płaską. Czasami możesz nawet odczuwać lekkie przygnębienie. Zwykle z czasem skóra zmienia kolor, a czerwony lub fioletowy kolor zanika.

Nowe rozstępy są łatwiejsze do leczenia niż starsze. Na początku pojawiają się jako pomarszczone, uniesione smugi. Po kilku tygodniach efekt będzie mniej zauważalny, a Ty będziesz mógł uznać ten obszar za normalną część swojej skóry.

Twój dermatolog może zalecić opcje leczenia. Lekarz może wykonać test, aby wykluczyć chorobę, która może być przyczyną rozstępów, i może zaoferować porady, jak uniknąć ich w przyszłości. Inne zalecenia obejmują stosowanie zrównoważonej diety i regularne ćwiczenia fizyczne. Lekkie ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie i przyspieszyć gojenie.

Używanie dobrego kremu każdego dnia może również pomóc zmniejszyć widoczność świeżych rozstępów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj krem przez kilka tygodni. Chociaż kolor rozstępów zniknie, możesz chcieć używać kremu z filtrem, kiedy tylko przebywasz na słońcu.

Mimo swojego wyglądu, rozstępy nie są niebezpieczne dla twojego zdrowia. Chociaż są często spotykane u kobiet, mogą pojawić się także u dzieci. Dzieci o szybkim tempie wzrostu są szczególnie podatne na powstawanie tych rozstępów.

Oceń artykuł: Jak wyglądają świeże rozstępy?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy