Strona głównaLife StyleJak uzyskać akt zgonu?

Jak uzyskać akt zgonu?

Przez Redakcja

-

Akt zgonu jest dokumentem prawnym, który zawiera szczegóły dotyczące śmierci danej osoby. Jest on przydatny do wielu celów, w tym do ubiegania się o zasiłek po zmarłej osobie, przekazania majątku spadkobiercom oraz uzyskania pozwolenia na pochówek. Aby go uzyskać, musisz wykonać kilka prostych kroków.

Po pierwsze, musisz określić właściwy stan. Różne stany mają różne prawa dotyczące uzyskania pozwolenia. Niektóre zezwalają na uzyskanie uwierzytelnionej kopii tylko wybranej grupie osób. W innych każdy może poprosić o kopię informacyjną. Jeśli masz szczęście, może się okazać, że lokalne biuro akt stanu cywilnego ma pod ręką informacje, których potrzebujesz.

Następnym krokiem jest wypełnienie Wniosku o wydanie aktu zgonu. Będziesz musiał podać dane osobowe zmarłego oraz dowód pokrewieństwa. Możesz na przykład przedstawić akt małżeństwa, akt urodzenia z nazwiskami zmarłego i jego rodziców lub nekrolog pogrzebowy.

Następnie musisz uiścić odpowiednią opłatę. Kodeks administracyjny każdego stanu określa właściwą opłatę za wydanie aktu zgonu. Opłata ta wynosi zazwyczaj 20 dolarów, niezależnie od liczby zakupionych kopii. W zależności od stanu, możesz być zmuszony do uiszczenia dodatkowej opłaty za przyspieszone dostarczenie i wysyłkę.

Uzyskanie aktu zgonu może być kłopotliwym i czasochłonnym procesem. Rozpatrzenie wniosku trwa od dwóch do czterech tygodni. Jednak większość hrabstw i stanów oferuje usługi internetowe, dzięki którym możesz zamówić odpis przez telefon lub składając wniosek przez Internet.

Przed rozpoczęciem procesu składania wniosku musisz wypełnić i podpisać odpowiednie formularze. Musisz dołączyć list od swojej agencji potwierdzający potrzebę uzyskania kopii. Powinieneś także zapoznać się z przepisami dotyczącymi pochówku i kremacji obowiązującymi w Twoim stanie. Dokumenty te zawierają informacje o najważniejszych prawach dotyczących uzyskania aktu zgonu.

Na koniec musisz mieć ważny powód, aby poprosić o akt zgonu. Na przykład możesz być współwłaścicielem nieruchomości lub beneficjentem polisy ubezpieczeniowej na życie. W zależności od prawa możesz potrzebować wykazać konkretne zainteresowanie zmarłym. Możesz też być rodzeństwem, rodzicem lub dzieckiem.

Mimo że powyższe opcje są najbardziej powszechne, istnieją inne sposoby uzyskania kopii aktu zgonu ukochanej osoby. W szczególności możesz poprosić o kopię w miejscowej kostnicy lub w okręgowym biurze ewidencji ludności. Są nawet domy pogrzebowe, które dostarczą Ci kopię za opłatą.

Poza tym, starą metodą uzyskania aktu zgonu jest zaświadczenie o nieodnalezieniu. Jest to zazwyczaj konieczne tylko wtedy, gdy akt zgonu danej osoby został zarejestrowany ponad 50 lat temu. Na szczęście zazwyczaj nie stanowi to problemu.

Jeśli chcesz uzyskać uwierzytelniony odpis aktu zgonu, powinieneś najpierw zadzwonić do lokalnego biura akt życiowych i poprosić o pomoc. Powinni oni być w stanie udzielić ci więcej informacji na temat tego skomplikowanego procesu.

Oceń artykuł: Jak uzyskać akt zgonu?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy