Czyrak to czerwony, wypełniony ropą guzek, który pojawia się na skórze. Może być bardzo bolesny, ale nie jest to poważna choroba. Większość czyraków goi się sama w ciągu kilku tygodni. Jeżeli jednak stan czyraka nie poprawia się lub rozprzestrzenia się, zgłoś się do lekarza. Najlepszym sposobem leczenia czyraka jest utrzymywanie go w czystości.
Czyraki występują głównie na twarzy, pod pachami, w pachwinach i na szyi. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Niektóre rodzaje czyraków, takie jak karbunkuły, są bardziej bolesne i wymagają leczenia.
Czyraki są wywoływane przez bakterie Staph. Zazwyczaj są nieszkodliwe, ale mogą powodować komplikacje u osób z osłabionym układem odpornościowym lub cierpiących na pewne schorzenia. Jeśli masz cukrzycę, możesz mieć większe ryzyko wystąpienia czyraka. Dzieje się tak dlatego, że Twój organizm nie jest w stanie zwalczyć infekcji.
Czynniki mogą być bolesne, ale nie muszą być blizną. Istnieją domowe sposoby leczenia, które pomogą Ci zmniejszyć ból i wyleczyć czyraka. Jeśli infekcja nie ustępuje lub jeśli masz gorączkę, powinieneś skorzystać z pomocy lekarza. Takie zabiegi obejmują moczenie miejsca, stosowanie ciepłych, wilgotnych okładów i używanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.
Jeśli czyrak się nie zagoi, konieczne może być jego osuszenie przez lekarza. Często lekarze osuszają czyrak za pomocą sterylnej igły lub skalpela. W innych przypadkach lekarz robi małe nacięcie na skórze i pozwala ropie wypłynąć.
Opiekun medyczny sprawdzi także Twoją krew, aby określić, czy czyrak się rozprzestrzenia. Jeśli infekcja się rozprzestrzenia, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków w celu jej wyleczenia.
Aby zapobiec czyrakowi, powinieneś często myć ręce, zwłaszcza przed jedzeniem lub spaniem. Utrzymuj ręce w czystości, myjąc je dokładnie przed i po kaszlu, oddaniu moczu i kału. Pierz również swoje ubrania i pamiętaj o czyszczeniu przedmiotów, które miały kontakt z twoim czyrakiem. Unikaj dzielenia się ręcznikami i ściereczkami, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się infekcji.
Po usunięciu przez lekarza wrzodu będziesz musiał zastosować się do zaleceń dotyczących leczenia. Używaj czystych ręczników i stosuj ciepłe, wilgotne okłady na czyrak. Użycie acetaminofenu może pomóc w uśmierzeniu bólu. Utrzymuj opatrunki w czystości i pamiętaj o umieszczeniu ich w szczelnie zamkniętej torbie.
Czynniki mogą być spowodowane przez wiele różnych organizmów. Najczęściej spotykane są bakterie Staph. Istnieją jednak inne organizmy, takie jak MRSA, które mogą powodować poważniejsze infekcje. W niektórych przypadkach bakterie z czyraka mogą przenieść się do innych części ciała i spowodować zatrucie pokarmowe.
Dbanie o czystość skóry jest jednym z najprostszych sposobów zapobiegania problemom skórnym, w tym czyrakom. Przed jedzeniem i piciem namocz ręce w ciepłej wodzie z mydłem i utrzymuj je w czystości. Trzy do czterech razy dziennie przykładaj do czyraka ciepłą, wilgotną ściereczkę. Nigdy nie dotykaj czyraka paznokciami.