Strona głównaPracaCzy można mieć dwie umowy o pracę?

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Przez Redakcja

-

Jeśli pracujesz dla firmy i rozważasz podjęcie drugiej pracy, musisz mieć pewność, że nie naruszasz żadnych zasad obowiązujących u twojego pracodawcy. Ogólnie rzecz biorąc, praca dla dwóch różnych pracodawców na podstawie tej samej umowy nie jest zabroniona, ale istnieją inne kwestie, które musisz rozważyć.

Jednym z głównych problemów związanych z pracą dla dwóch pracodawców na podstawie jednej umowy jest to, że może to prowadzić do problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym powodem jest to, że każdy pracodawca ma swój własny zestaw przepisów i wymagań. Na przykład, jeśli pracujesz w biurze, możesz być zmuszony do przepracowania określonej liczby godzin tygodniowo, aby otrzymać taką samą kwotę wynagrodzenia. Może to powodować dodatkowy stres i zmartwienia, kiedy masz do czynienia z pracą główną. Poza tym druga praca prawdopodobnie będzie się różnić od pierwszej, co spowoduje dodatkową pracę i frustrację. Najlepiej, żeby druga praca była oddzielona od pracy podstawowej.

W zależności od umowy możesz być zmuszony do podpisania umowy o zakazie konkurencji z drugim pracodawcą. Umowa o zakazie konkurencji mówi, że nie możesz pracować dla firmy, która jest podobna do firmy twojego pracodawcy. Jest to często spotykana klauzula w umowach o pracę w branży opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje ona jednak we wszystkich stanach USA, dlatego należy się upewnić. W Kalifornii i Montanie prawo nie pozwala pracownikom na zawarcie drugiego kontraktu, kiedy są zatrudnieni na podobnym stanowisku.

Jeśli planujesz zawrzeć drugi kontrakt z obecnym pracodawcą, ważne jest, abyś omówił to z działem kadr. To oni zdecydują, czy jest to możliwe, czy nie. Jeśli nie zaakceptują twojej prośby, możesz zostać poddany postępowaniu dyscyplinarnemu lub nawet zwolniony.

Jeśli nie jesteś całkowicie pewien zasad dotyczących twojej sytuacji, najlepiej zasięgnij porady prawnej. Możesz mieć dorozumianą umowę o pracę, co oznacza, że pracodawca już zobowiązał się do wykonywania pracy przez kilka lat. Umowy te mogą być zawierane w formie ustnych oświadczeń, działań lub oczekiwań i nie są wyłączne.

Oceń artykuł: Czy można mieć dwie umowy o pracę?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy