Strona głównaPracaCzy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Przez Redakcja

-

Jeśli rozważasz podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego, musisz znać obowiązujące przepisy. W Stanach Zjednoczonych obowiązują pewne wyjątkowe zasady dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Różnią się one jednak w zależności od stanu. Na przykład niektóre stany oferują bardziej hojne zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego, podczas gdy inne wymagają, aby młode matki przepracowały rok u swojego pracodawcy, zanim wezmą urlop. Niezależnie od okoliczności, zawsze warto omówić swoje możliwości z działem kadr.

Bardzo ważne jest, by korzystać ze świadczeń związanych z urlopem macierzyńskim i wychowawczym. Nie wszystkie firmy je oferują, ale większość tak. Powinieneś być w stanie poznać szczegóły tych zasad, odwiedzając stronę internetową pracodawcy lub rozmawiając z pracownikiem działu kadr.

Ustawa o urlopie rodzinnym i medycznym (FMLA) chroni zatrudnienie pracowników, którzy są na urlopie macierzyńskim lub rodzinnym. Pracownicy muszą powiadomić pracodawcę o zamiarze skorzystania z urlopu z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem. Pracodawcy muszą również zapewnić równe traktowanie wszystkich pracowników. Ponadto prawo gwarantuje, że pracownik będzie mógł wrócić na to samo lub podobne stanowisko po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzinnego.

Aby zakwalifikować się do urlopu na podstawie FMLA, pracownik musi przepracować w firmie co najmniej 12 miesięcy i być w stanie wykazać, że przepracował 1250 godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Aby uzyskać prawo do urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, pracownik musi również pracować w firmie zatrudniającej co najmniej 50 pracowników. Niektóre firmy zatrudniają mniej niż 25 pracowników i są wyłączone z FMLA.

Ciężarna pracownica nigdy nie powinna być zwolniona, nawet jeśli oznacza to tymczasowe obniżenie wynagrodzenia. Powinna również mieć możliwość korzystania ze wszystkich świadczeń dostępnych dla innych pracowników. Istnieje również kilka zasad dotyczących ilości przysługującego urlopu. Większość stanów wymaga dwunastu tygodni bezpłatnego urlopu. Inne stany, takie jak Rhode Island, oferują kobietom 13 tygodni płatnego urlopu.

Plan urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego powinien zawierać komunikat o nieobecności w pracy. Może to być wiadomość przyjazna lub bardziej poważna. Wiele mam odkryło, że zabawna wiadomość poza biurem jest świetnym sposobem na rozbawienie kolegów i sprawienie, by poczuli, że nadal są częścią zespołu.

Niezależnie od tego, czy jesteś na urlopie płatnym czy bezpłatnym, najważniejszą rzeczą jest poświęcenie czasu na przemyślenie swoich finansów osobistych. Zastanów się nad swoim funduszem awaryjnym i określ, jak długo będziesz w stanie pokrywać wydatki domowe. Kiedy będziesz gotowy do powrotu do pracy, porozmawiaj ze swoim przełożonym, działem kadr swojego pracodawcy i współpracownikami.

Prawo różni się w zależności od stanu, ale w większości przypadków kobiety mogą pracować na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Niektórzy pracodawcy zapewniają płatny i bezpłatny urlop dla obojga rodziców. Powinieneś także sprawdzić, czy jesteś objęty ubezpieczeniem od krótkoterminowej niezdolności do pracy, które może być dla ciebie dostępne.

Oceń artykuł: Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy