Strona głównaPracaCzy urlop na żądanie jest płatny?

Czy urlop na żądanie jest płatny?

Przez Redakcja

-

Płace na żądanie to niedrogie świadczenie pracownicze, które zapewnia pracownikom dostęp do ich wynagrodzenia na zasadzie „potrzebujesz”. Oznacza to, że nie muszą oni czekać do następnej wypłaty, aby otrzymać środki, na które ciężko pracowali. W rzeczywistości pozwala im to na przyjęcie bardziej aktywnej roli w zarządzaniu własnymi finansami. Może to również zmniejszyć rotację pracowników i pomóc im utrzymać się na powierzchni w sytuacji kryzysowej.

Płatność na żądanie jest dobrym pomysłem dla wszystkich rodzajów firm, ale jest szczególnie przydatna dla firm o dużej rotacji pracowników. Nie tylko oferuje pracownikom tanią opcję uzyskania należnego im wynagrodzenia, ale może być też skutecznym sposobem na utrzymanie zaangażowania obecnych pracowników. Na przykład w Stanach Zjednoczonych od stycznia 2018 roku większość pracowników ma prawo do ośmiu tygodni płatnego urlopu rodzinnego, który będzie wprowadzany stopniowo w ciągu czterech lat. Osoby pracujące u pracodawcy zatrudniającego 50 lub więcej pracowników mogą również skorzystać z dodatkowych 12 tygodni bezpłatnego urlopu rocznie. Prawo do wzięcia takiego urlopu lub innego urlopu jest prawem konstytucyjnym. Prawo chroni również przed odwetem pracodawcy na pracownikach, którzy biorą taki urlop.

Niedawno przeprowadzona ankieta przez HR Exchange Network wykazała, że płaca na żądanie to poważna sprawa, zwłaszcza w obliczu historycznego niedoboru siły roboczej. W badaniu wzięło udział ponad 160 liderów HR z całej Ameryki Północnej i aż 77% z nich planuje zaoferować swoim pracownikom wsparcie w zakresie ważnych decyzji finansowych.

Nie powinno dziwić, że pracownicy szukają pomocy u swoich pracodawców. Według badania CareerBuilder ponad 35% Amerykanów nie byłoby w stanie pokryć 400 dolarów nagłego wydatku wyłącznie gotówką. Co więcej, wynagrodzenie na żądanie jest istotnym wyróżnikiem na konkurencyjnym rynku pracy. Pracodawcy, którzy wprowadzili ten rodzaj świadczeń, odnotowali mniejszą rotację pracowników, a także szczęśliwszych i bardziej wydajnych pracowników.

Istnieje wiele rozwiązań w zakresie płatności na żądanie, a najlepsze z nich zapewniają najwięcej korzyści. Są łatwe do wdrożenia i zapewniają spokój pracownikom, którzy muszą poradzić sobie z nagłym brakiem gotówki. Korzystanie z usług dostawcy płatności na żądanie pozwala nawet na dokonywanie przelewów tego samego dnia. Aby jednak w pełni wykorzystać system płatności na żądanie, Twoja organizacja powinna jasno przedstawić korzyści płynące z takiego planu podczas procesu zatrudniania.

Mimo że płaca na żądanie może wydawać się niektórym nowym pomysłem, wcale nim nie jest. Na przykład wielu pracowników nadal korzysta z wysoko oprocentowanych opcji awaryjnych, takich jak karty kredytowe czy pożyczki na żądanie, aby zaspokoić swoje potrzeby. W rzeczywistości ostatnie badania wykazały, że prawie dwie trzecie pracowników żyło ponad stan przed wybuchem pandemii.

Oceń artykuł: Czy urlop na żądanie jest płatny?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy