O kolejności osób na czacie w Messengerze decyduje wiele czynników. Kolejność ta zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak często dana osoba wchodzi w interakcje z Tobą, od jej interakcji z Twoim profilem oraz od jej interakcji z Twoimi znajomymi. Zasadniczo Facebook używa algorytmu, aby wybrać, kto wejdzie w interakcję z Tobą. Te czynniki są także wykorzystywane do określania, kto pojawia się na karcie „Ludzie”.
W chwili obecnej Messenger ma ponad 1 miliard użytkowników. Aby nadążyć za rosnącą aktywnością w aplikacji, Facebook wprowadził nowe narzędzie, które nadaje priorytet osobom na czacie. Zasadniczo algorytm będzie wybierał osoby, z którymi rozmawiasz, na podstawie tego, jak często wysyłasz im wiadomości, jak często wchodzisz w interakcję z ich profilem i jak często oni wchodzą w interakcję z Twoim. Jeśli chcesz stworzyć własną grupę odbiorców na podstawie tych kryteriów, możesz to zrobić w aplikacji Messenger. Możesz też użyć aplikacji do śledzenia i wyciszania rozmów na określony czas.
Karta „Ludzie” w aplikacji Messenger zawiera listę aktywnych użytkowników. Ci, którzy najczęściej wchodzą z Tobą w interakcje, pojawią się na tej liście jako pierwsi. Na drugim miejscu są osoby, z którymi często rozmawiałeś. Znajdują się tam również osoby, z którymi ostatnio się komunikowałeś. Jeśli jednak nie rozmawiałeś z kimś od dłuższego czasu, będzie on ostatni na tej liście.
Gdy rozmawiasz z kimś na czacie, możesz zmienić temat rozmowy. Można to zrobić za pomocą przycisku „Ustawienia”. Zmiana motywu to świetny sposób na kreatywne podejście do czatów. Możesz na przykład zmienić kolor tła, aby dopasować je do tematu rozmowy. To prosty sposób na dostosowanie Messengera do własnych potrzeb. Podobnie możesz ustawić określony czas wyciszenia wątku lub wybrać opcję wyciszenia całego czatu.
Inną możliwością jest utworzenie czatu grupowego. W tego typu czacie możesz zapraszać tylko tych użytkowników, którzy są członkami Twojej grupy. To sprawia, że jest to dobry wybór do szybkich dyskusji z członkami zespołu. Czaty grupowe nie są jednak dostępne dla użytkowników z zewnątrz.
Po wybraniu osoby lub grupy, z którą chcesz się komunikować, możesz wysłać do niej wiadomość. Wiadomości można wysyłać zarówno w ustawieniach grupowych, jak i indywidualnych. Podczas czatu grupowego możesz wyszukiwać innych uczestników po imieniu. Natomiast czat indywidualny jest dostępny tylko na czacie prywatnym.
Facebook testuje w Messengerze nową funkcję, zwaną „tematami rozmów”. Zostały one zaprojektowane tak, aby pomóc Ci śledzić ostatnie aktywności Twoich znajomych. Podobnie jak News Feed, będą oferować sugestie dotyczące rzeczy, o których możesz porozmawiać ze znajomymi.
Facebook nie powiedział jeszcze, co planuje zrobić z Tematami konwersacji, ale można się spodziewać, że ostatecznie będą działać podobnie do projektu „Pokoje”, który Facebook prowadził wcześniej. Pozwoliłoby to na rozmowy ze znajomymi na tematy, o których rozmawiali w przeszłości.