Strona głównaZdrowieCzy dodatkowe skurcze serca są niebezpieczne?

Czy dodatkowe skurcze serca są niebezpieczne?

Przez Redakcja

-

W dokumentacji medycznej często widnieje nieprawidłowy zapis EKG, ale czy dodatkowe skurcze serca są niebezpieczne? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przedwczesne skurcze komorowe (PCW) nie zawsze zagrażają życiu. Jednak częste skurcze komorowe mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia arytmii i innych problemów z sercem. Dlatego konieczne są regularne kontrole u lekarza.

Przedwczesne skurcze komorowe są rodzajem arytmii, co oznacza, że występują przed normalnym biciem serca. Dodatkowe uderzenia serca zazwyczaj nie są tak skuteczne w pompowaniu krwi w całym organizmie. Osoba może odczuwać trzepotanie lub nieprzyjemną świadomość bicia serca. Jest to spowodowane siłą uderzenia po PCV.

W większości przypadków dodatkowe skurcze serca są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Zdarzają się jednak przypadki, w których objawy są poważne. Jeśli masz wrażenie, że doświadczasz nieregularnego rytmu serca, powinieneś natychmiast udać się do lekarza. Często proste badanie, takie jak elektrokardiogram, pozwala określić przyczynę dodatkowych uderzeń serca. W zależności od źródła nieregularności lekarz przepisze Ci leki, które pomogą kontrolować problem.

Jeśli cierpisz na skurcze komorowe, lekarz zaleci Ci leki antyarytmiczne, które pomagają stłumić dodatkowe uderzenia serca. Blokery kanału wapniowego to kolejny rodzaj leków, które mogą zmniejszyć częstotliwość występowania skurczów komorowych. Również obniżenie ciśnienia krwi może złagodzić skutki tego stanu. Inne formy leczenia to leki zmniejszające stres, utrata wagi i zdrowszy styl życia.

Objawy częstoskurczu komorowego to kołatanie serca, duszności, przyspieszone lub nieregularne bicie serca. Osoby cierpiące na choroby serca są bardziej narażone na wystąpienie skurczów komorowych i poważniejszych objawów. Możesz mieć również infekcje i nadczynność tarczycy. Wreszcie możesz mieć niski poziom czerwonych krwinek.

Od czasu do czasu skurcz komorowy może być oznaką choroby podstawowej serca. Takie przypadki nie są poważne, ale ich skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Objawy skurczu komorowego mogą obejmować ból w klatce piersiowej, trzepotanie i uczucie omdlenia. Niektóre osoby mogą nawet doświadczyć uczucia uderzenia w szyję. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule.

O ile można żyć z okazjonalnymi skurczami komorowymi, to częste skurcze komorowe mogą być bardzo szkodliwe. Nieregularny rytm serca jest czynnikiem ryzyka nagłej śmierci sercowej. Leki i inne metody leczenia mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość występowania częstoskurczów i innych zaburzeń rytmu serca.

Osoby, u których występuje wiele częstoskurczów i uderzeń ektopowych, mogą również cierpieć na inne schorzenia, takie jak kardiomiopatia. Jest to forma uszkodzenia serca, w której mięsień sercowy jest osłabiony. Na szczęście wiele osób może leczyć te schorzenia za pomocą mało inwazyjnych procedur.

Zwykle ludzie nie muszą się martwić PCW, ale jeśli doświadczasz nietypowych objawów, powinieneś odwiedzić swojego lekarza. Zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę serca, możesz chcieć wykonać elektrokardiogram lub inne badania, aby upewnić się, że nie masz problemów z sercem.

Oceń artykuł: Czy dodatkowe skurcze serca są niebezpieczne?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy