Strona głównaZdrowieZłamanie kości udowej - jak długo się zrasta?

Złamanie kości udowej – jak długo się zrasta?

Przez Redakcja

-

Czas trwania leczenia po złamaniu kości udowej zależy od ciężkości złamania i zastosowanej metody leczenia. Małe złamania mogą być leczone bezoperacyjnie, natomiast poważniejsze komplikacje mogą wymagać operacji. Ważne jest, aby przy rozważaniu leczenia złamania kości udowej zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej. Pomoże to zapewnić Ci najlepszy możliwy rezultat.

Złamanie kości udowej to częsty uraz, który może być wynikiem upadku z wysokości lub wypadku motocyklowego. Ciężkość złamania może być różna w zależności od siły, która je spowodowała. Objawy złamania kości udowej mogą obejmować drętwienie, obrzęk, trudności w oddychaniu, zasinienie i ból. Zdjęcia rentgenowskie pomogą zdiagnozować miejsce złamania.

Jeśli kość udowa jest złamana, zazwyczaj umieszcza się ją w gipsie typu spica na kilka tygodni. Gips utrzymuje kość udową i biodrową w stabilnej pozycji i wspomaga prawidłowe gojenie się kości. Po zdjęciu gipsu pacjent może zacząć ponownie chodzić. Pacjentom po złamaniu kości udowej można zapewnić także fizykoterapię. Ćwiczenia te mogą pomóc przywrócić normalną siłę mięśni i zakres ruchu.

Przed operacją lekarz może podać pacjentowi środek znieczulający miejscowo, aby znieczulić miejsce złamania. Podczas zabiegu lekarz może umieścić przez skórę metalowe kołki lub druty w złamanej kości. Po zakończeniu operacji lekarz może usunąć te kołki i druty. Czasami do unieruchomienia kości udowej używa się metalowych płytek i śrub.

W zależności od wieku i stanu pacjenta chirurg zdecyduje, jak długo dziecko powinno pozostawać w gipsie. Większość dzieci leczy się po złamaniu kości udowej w ciągu kilku miesięcy, ale czas powrotu do zdrowia zależy od rodzaju i ciężkości złamania.

Jeśli złamanie kości udowej nie jest ciężkie, lekarz może zalecić pacjentowi korzystanie z usług fizykoterapeuty, aby pomóc w powrocie do zdrowia. Fizykoterapeuta będzie pracował nad przywróceniem normalnej siły i elastyczności mięśni, a także nad poprawą równowagi. Niektórzy pacjenci będą mieli do dyspozycji wózek inwalidzki lub chodzik, który pomoże im w poruszaniu się. Oprócz kul, pacjent może potrzebować ortezy na nogę, aby utrzymać złamanie w prawidłowej pozycji.

W zależności od poziomu aktywności, jaki pacjent jest w stanie tolerować, lekarz może zalecić serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie uda, pośladków i mięśnia czworogłowego. Ćwiczenia te pomogą pacjentowi jak najszybciej wrócić do normalnych, codziennych czynności.

Pacjenci, którzy przeszli operację złamania kości udowej, zazwyczaj przechodzą powolny, ale skuteczny proces powrotu do zdrowia. Będą musieli spędzić trochę czasu w szpitalu lub ośrodku opieki nad chorymi przez kilka dni, zanim będą mogli wrócić do swoich normalnych zajęć. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące ciężaru ciała, jaki pacjent może utrzymać na nodze, może być też potrzebny chodzik lub wózek inwalidzki.

Po wygojeniu się złamania chirurg usunie szpilki trakcyjne i metalowy pręt, który utrzymuje złamaną kość w miejscu. Następnie lekarz wyjaśni pacjentowi proces rehabilitacji.

Oceń artykuł: Złamanie kości udowej – jak długo się zrasta?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy