Strona głównaZdrowieCzy radioterapia jest szkodliwa dla osób trzecich?

Czy radioterapia jest szkodliwa dla osób trzecich?

Przez Redakcja

-

Promieniowanie jest stosowane od ponad 100 lat w leczeniu raka bez uszkadzania zdrowych komórek. Istnieją jednak pewne zagrożenia i skutki uboczne. Ważne jest, aby zdawać sobie z nich sprawę przed rozpoczęciem leczenia. Dbanie o siebie w trakcie i po radioterapii może ułatwić Ci to doświadczenie.

Głównym celem radioterapii jest zabicie komórek rakowych za pomocą promieni o wysokiej energii. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez dostarczenie promieni bezpośrednio do guza lub poprzez umieszczenie ich poza organizmem. Istnieją też inne metody.

Na przykład brachyterapia jest alternatywą dla tradycyjnego napromieniowania. Wykorzystuje ona źródło wysokiej dawki promieniowania, które pozostaje w miejscu przez kilka minut. Jest bezpieczna dla osób z małymi dziećmi, ale kobiety w ciąży powinny trzymać się z dala od niej przez dwa miesiące.

Są też inne sposoby leczenia raka, takie jak chemioterapia. Niektóre z tych metod mogą powodować skutki uboczne, takie jak utrata włosów, która może być długotrwałym problemem. Jeśli tak się stanie, lekarz może przepisać leki, aby kontrolować efekt uboczny.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy zrobić przed rozpoczęciem radioterapii, jest rozmowa z lekarzem. Zapoznaj się z personelem ośrodka, do którego się wybierasz. Pomogą Ci znaleźć najwygodniejszą pozycję i zaznaczą miejsce, w którym będziesz poddawany radioterapii.

Częstym wczesnym efektem ubocznym radioterapii jest utrata włosów. Aby tego uniknąć, możesz zdecydować się na skrócenie włosów przed rozpoczęciem leczenia. Inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko, to noszenie czapki i ochrona skóry głowy. Pomocne może być także stosowanie lotionu zalecanego przez lekarza.

Skutki radioterapii mogą być różne u różnych osób i zależą od rodzaju leczonego raka. Chociaż większość skutków ubocznych można kontrolować, niektóre z nich są poważniejsze. Jeżeli wystąpi u Ciebie poważny efekt uboczny, będziesz musiał zmodyfikować swój plan leczenia. W zależności od rodzaju leczenia możesz być zmuszony do podjęcia specjalnych środków ostrożności w domu i w pracy.

Niektóre osoby poddane radioterapii zauważą pozytywne zmiany na skórze w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia. Inni doświadczą zmian, które utrzymają się przez kilka tygodni. W tym okresie ważne jest, aby pozostać aktywnym i pić dużo płynów. Lekarz prawdopodobnie poda Ci leki na nudności i wymioty.

Będziesz musiał także wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu podczas leczenia. Na przykład, być może będziesz musiał przestać palić lub pić. Może też być konieczne zmniejszenie liczby godzin pracy. Nawet jeśli czujesz się dobrze, musisz spędzać czas w domu i dużo odpoczywać.

Jak w przypadku każdej procedury medycznej, musisz jak najbardziej ograniczyć narażenie na promieniowanie. Może to obejmować przebywanie z dala od innych osób, unikanie pewnych czynności i podejmowanie dodatkowych środków ostrożności w domu.

Oceń artykuł: Czy radioterapia jest szkodliwa dla osób trzecich?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy