Strona głównaZdrowieCzy z wodniakiem jądra można żyć?

Czy z wodniakiem jądra można żyć?

Przez Redakcja

-

Hydrocele to rodzaj obrzęku jądra. Może to być stan bezbolesny, który często ustępuje bez leczenia. Jest on spowodowany urazem lub infekcją i może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Płyn w wodniaku jest wytwarzany przez wewnętrzną warstwę cieśni pochwy. Jest to worek, który naturalnie istnieje z każdym jądrem. Kiedy jądra płodowe trafiają do moszny, są podtrzymywane przez powrózek nasienny. Podczas rozwoju płodu tunel pochwowy nie jest prawidłowo zamknięty. W konsekwencji płyn z brzucha wpływa do moszny, tworząc wodniak.

Zwykle wodniak ustępuje samoistnie w ciągu około roku. Jednak w niektórych przypadkach płyn może pojawić się ponownie. W takiej sytuacji lekarz może przeprowadzić operację usunięcia płynu.

Wodorostki jądra są bardzo częste u noworodków. Większość z nich ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. U mężczyzn, którzy mają wodniaki w wieku nastoletnim lub później, może wystąpić stan zapalny, który powoduje ich puchnięcie. Istnieją też inne przyczyny, takie jak rak lub infekcje. Wodniaki są również określane jako hematocele.

W rezultacie powodują dyskomfort podczas seksu. Mogą też sprawić, że moszna osoby dorosłej będzie większa niż normalnie. Urolog będzie musiał przeprowadzić zabieg chirurgiczny, aby naprawić wodniaka. Niektórzy chirurdzy mogą naprawić obie strony naraz.

Naprawa chirurgiczna zwykle pomaga zmniejszyć obrzęk i pozwala żyć z wodniakiem. Poza tym, że pomoże Ci złagodzić dyskomfort, może też zapobiec dalszym komplikacjom. Po operacji przez kilka tygodni będzie noszony pas podtrzymujący mosznę. W tym czasie można stosować okłady z lodu, aby złagodzić dyskomfort.

Przed poddaniem się operacji wodniaka lekarz przeprowadzi badanie fizyczne. Sprawdzi, czy moszna jest tkliwa i zada pytania o przyczynę obrzęku. W zależności od przyczyny lekarz może zlecić badanie krwi lub USG. Jeśli istnieją przesłanki, że obrzęk jest spowodowany infekcją, może zostać podany lek, który zapobiegnie ponownemu wypełnieniu się worka.

Najczęstszym skutkiem ubocznym wodniaka jest ból moszny, który utrzymuje się przez krótki czas. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś unikać forsownych ćwiczeń przez kilka tygodni.

Większość wodniaków znika samoistnie, ale jeśli tak się nie stanie, konieczne może być wykonanie drenażu lub naprawy jądra. Chirurg użyje długiej igły, aby usunąć płyn. Zabieg ten jest często wykonywany u pacjentów wysokiego ryzyka.

Podczas zabiegu chirurg znajdzie otwór w mosznie i wykona małe nacięcie. Następnie zwiąże połączenie między moszną a brzuchem. Umieści również duży opatrunek na nacięciu, aby chronić to miejsce i zapobiec infekcjom.

W zależności od wielkości wodniaka lekarz może być zmuszony do kilkukrotnego drenażu lub przeprowadzenia operacji, aby go naprawić. Być może przez kilka dni będziesz musiał nosić pasek podtrzymujący mosznę.

Oceń artykuł: Czy z wodniakiem jądra można żyć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy