Strona głównaZdrowieCzy rak brodawkowaty tarczycy daje przerzuty?

Czy rak brodawkowaty tarczycy daje przerzuty?

Przez Redakcja

-

Rak brodawkowaty tarczycy jest stosunkowo rzadkim typem guza endokrynnego. Zazwyczaj jest bezobjawowy. Pomimo niskiej śmiertelności, ma skomplikowany przebieg kliniczny i szeroki zakres wyników klinicznych.

Pacjenci z rakiem brodawkowatym tarczycy mogą mieć zajęte węzły chłonne. Jest to często oznaka nawrotu choroby. Nie ma jednak wyraźnej korelacji między zajęciem węzłów chłonnych szyi a zwiększonym ryzykiem nawrotu.

Niektórzy pacjenci z zaawansowanym rakiem mają trudności z przełykaniem, chrypkę, a nawet guzek w gardle. W innych przypadkach guz może naciekać na okoliczne struktury. Centrum Tarczycy zaleca zdrową dietę i styl życia, który pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych typów raka.

Choć jest to rzadkie, rak brodawkowaty tarczycy może mieć przerzuty odległe. W większości przypadków rak rozprzestrzenia się do płuc lub kości, albo do obu tych miejsc. W innych przypadkach rak może zaatakować mózg. Przerzuty do mózgu są niezwykle rzadkie i występują w mniej niż 1% wszystkich raków tarczycy.

Chociaż pacjenci z brodawkowatym rakiem tarczycy mają dobre rokowania, muszą być świadomi, że istnieje większe prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Powinni być regularnie odwiedzani w celu wykonania badań krwi, poziomu tyreoglobuliny i USG szyi. Jeśli pojawią się oznaki nawrotu, pacjent powinien poddać się badaniu RAI. Czasami nawrót może zostać pomylony z chorobą zakaźną.

Zróżnicowane raki tarczycy są bardziej agresywne i często występują z wieloma różnymi przerzutami. U niektórych pacjentów przerzuty występują jednocześnie z przerzutami do innych narządów, takich jak nadnercza czy nerki. Przerzuty te można wykryć dzięki badaniom obrazowym, takim jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów, pacjentom z rakiem brodawkowatym tarczycy zaleca się przeprowadzenie kompleksowego badania lekarskiego w celu wykrycia wszelkich oznak nawrotu choroby. Ważne jest, aby podczas badania lekarz wyczuł gruczoł tarczowy. Powinien też pamiętać o zbadaniu węzłów chłonnych na szyi. Można również wykonać biopsję, aby upewnić się, że nowotwór jest prawdziwym rakiem brodawkowatym.

Lokalizacja zmiany przerzutowej w prawej torebce wewnętrznej lub w płucu jest dobrym wskaźnikiem brodawkowatego wariantu PTC. Zazwyczaj jest on mały i ułożony w pęcherzyki lub gniazda, ale czasami może stanowić większą masę.

W niektórych przypadkach brodawkowaty rak tarczycy ma przerzuty, które obejmują nadnercza. Przerzuty do nadnerczy są zwykle obustronne i bardzo rzadkie. Jednak w przypadku wariantu pęcherzykowego PTC mogą wystąpić trzy przerzuty skórne. Tomografia komputerowa z emisją pojedynczego fotonu jodu-123 (SPECT) jest powszechnym badaniem stosowanym do wykrywania przerzutów do nadnerczy.

Każdy rodzaj raka brodawkowatego tarczycy może rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych na szyi. Węzły te są zlokalizowane wokół tętnicy szyjnej i żyły szyjnej. Istnieją pewne obawy co do wielkości tych węzłów i ich zdolności do wzrostu. Zazwyczaj węzły te zmniejszają się po operacji.

Poza węzłami chłonnymi, w innych narządach, takich jak pierś czy przysadka mózgowa, mogą pojawić się przerzuty z raka brodawkowatego tarczycy. Przerzuty w piersi są bardziej prawdopodobne, że będą powierzchowne i zazwyczaj znajdują się w górnej zewnętrznej ćwiartce piersi.

Oceń artykuł: Czy rak brodawkowaty tarczycy daje przerzuty?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy