Strona głównaZdrowieJak długo działa zentel w organizmie?

Jak długo działa zentel w organizmie?

Przez Redakcja

-

Zentel jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń pasożytniczych. Jego działanie polega na hamowaniu odpowiedzi immunologicznej i unieruchamianiu robaków. Oznacza to, że infekcja nie będzie mogła się rozprzestrzeniać. Lek przyjmuje się zwykle raz lub dwa razy dziennie. Jeśli wystąpi efekt uboczny, najlepiej natychmiast skontaktować się z lekarzem.

ZENTEL zawiera 200 mg albendazolu jako substancję czynną. Tabletki można połykać w całości lub rozkruszyć na mniejsze kawałki. Nie wymagają one przyjmowania na czczo, chociaż możesz popijać je wodą, jeśli nie jesteś głodny.

Przyjmowanie leku ZENTEL może powodować zawroty głowy, dlatego należy unikać prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn i czynności wymagających pełnej uwagi. Może również wystąpić zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe lub drgawki. Tak jak w przypadku wszystkich leków, należy przyjmować lek ZENTEL zgodnie z zaleceniami lekarza.

W zależności od leczonej choroby, lekarz może przepisać różne dawki. Typowa dawka dla dorosłych to dwie tabletki leku ZENTEL przyjmowane jednocześnie. Jeśli jednak stan zdrowia wymaga zastosowania większej dawki, należy pamiętać, że do wyleczenia objawów może być potrzebna druga dawka. Podobnie, dawka dla dzieci może być dostosowana do wagi dziecka.

Przyjmowanie leku ZENTEL nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ może on uszkodzić rozwijający się płód. Nie zaleca się go również dzieciom poniżej 1 roku życia. Kobiety w ciąży powinny stosować inny lek przeciwpasożytniczy. Przed zastosowaniem leku Zentel należy poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach. Należy również poinformować lekarza o karmieniu piersią.

Dawkowanie u dziecka będzie oparte na jego wadze i zdolności do połykania tabletek. Jeśli dziecko ma zbyt duże trudności z połykaniem, pediatra może zalecić rozkruszenie tabletki i podanie jej w małej ilości płynu. Kiedy lekarz zaleci dawkowanie, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń podanych na opakowaniu.

Dla osób z chorobami wątroby lek ZENTEL należy stosować z ostrożnością. Lekarz będzie musiał monitorować czynność wątroby, aby upewnić się, że lek nie zaburza jej funkcji. Może być również konieczne sprawdzenie liczby białych krwinek. W niektórych przypadkach może być konieczna wizyta kontrolna.

Niektóre z powszechnych skutków ubocznych stosowania leku Zentel to bóle głowy, biegunka, nudności i wymioty. U innych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Objawy reakcji alergicznej mogą obejmować wysypkę na skórze lub duszności. Nie należy przyjmować leku ZENTEL, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników leku. Podobnie, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie alergie, należy poinformować o tym lekarza.

ZENTEL jest lekiem przeciwrobaczym. Unieruchamia robaki i uniemożliwia im żerowanie. Nie zabija jednak robaków. Może być stosowany w leczeniu choroby wodonośnej, filariozy, neurocysticerkozy i zakażenia tasiemcem.

Należy pamiętać, że nie należy stosować leku Zentel w leczeniu HIV/AIDS. Kilka innych leków może wchodzić w interakcje z lekiem ZENTEL. Osoby przyjmujące niektóre leki, w tym cymetydynę i teofilinę, nie powinny stosować leku Zentel.

Oceń artykuł: Jak długo działa zentel w organizmie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy