Strona głównaRozrywkaVenom - co to znaczy?

Venom – co to znaczy?

Przez Redakcja

-

Wenom to trująca substancja chemiczna stosowana przez wiele zwierząt. Składa się z mniejszych związków organicznych i toksyn, które uszkadzają funkcje komórkowe. Związki te powodują również krwawienie, obrzęki i paraliż mięśni. Jednak nie wszystkie jady są niebezpieczne dla ludzi.

Wenom może być wprowadzony do organizmu przez ukąszenie zwierzęcia, wdychanie, połykanie i wstrzykiwanie. Zazwyczaj jest dostarczany przez użądlenia, ale może być też wstrzyknięty przez pazury, kolce i ostre elementy ciała. Jad jest wchłaniany przez usta, układ pokarmowy lub limfatyczny.

Jad występuje u zwierząt lądowych i wodnych. Ewoluował przez miliony lat i był wykorzystywany przez zwierzęta na różne sposoby. Zazwyczaj jest to mieszanina małych i dużych cząsteczek, które zabijają poprzez działanie neurotoksyn, cytotoksyn, nekrotoksyn i innych związków. Drapieżniki i ofiary używają kilku różnych jadów do zabijania swoich lub innych zwierząt.

Niektóre trucizny są wchłaniane przez organizm przez skórę. Inne są wstrzykiwane przez usta lub przez ranę. Niezależnie od tego, w jaki sposób dostają się do organizmu, zarówno trucizny, jak i jady mają podobny efekt. W wielu przypadkach nie wyrządzają krzywdy człowiekowi, ale mogą powodować mdłości i bolesne zatrucie.

Niektóre zwierzęta posiadają jad, ale większość gatunków go nie posiada. Przykładem są mrówki kuliste, osy i meduzy. Są też zwierzęta, takie jak taipany i lwy morskie, które mogą wstrzykiwać jad przez zęby.

Innym stworzeniem posiadającym jad jest azjatycki wąż tygrysi. Ten wąż jest jadowity, ponieważ zjada trujące ropuchy. Ma specjalne gruczoły w tylnej części szyi, które są w stanie ujawnić zawarte w nich toksyny potencjalnym drapieżnikom.

Innym zwierzęciem uważanym za jadowite jest ośmiornica błękitnopierścieniowa. Kiedy ukąsi, uwalnia do ofiary niezliczoną ilość toksyn. Jad kobry jest szesnaście razy silniejszy od jadu żmii europejskiej.

Postuluje się, że niektóre symbionty mają zdolność łączenia się z wieloma gatunkami. Jeśli to prawda, to mogą one być obecne w różnych rzeczywistościach w multiwersum. Mogły nawet powstać na tej samej uniwersalnej płaszczyźnie.

W średniowieczu słowa jad i trucizna były używane zamiennie. Na przykład Dracula jest uważany za trującego stwora. Jednym z pierwszych pisarzy, którzy użyli słowa „trucizna”, był Samuel Johnson. Jego dzieło pochodzi z 1755 roku.

W ostatnich filmach Venom i jego symbionty były widziane jako przyczepiające się do wielu osób, w tym Eddiego Brocka, Flasha Thompsona, Petera Parkera i Carnage’a. Chociaż w tych filmach nie ma wzmianki o ich faktycznym pochodzeniu, jest prawdopodobne, że są związane z grupą broni biologicznych stworzonych przez Knulla.

W 2007 roku w filmie Spider-Man 3 symbiont przyczepił się do Eddiego Brocka. W filmie Venom: Let There Be Carnage, fragment symbiontu związał się z Cletusem Kasadym. Część symbionta została pozostawiona, ale dwaj zostali mocniej spleceni.

Oceń artykuł: Venom – co to znaczy?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy