Padaczka to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na mózg. Powoduje zmiany w odczuwaniu i postrzeganiu świata. Najczęstszym objawem epilepsji są napady. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać napad. U niektórych osób dieta dostosowana do ich potrzeb może zapobiec lub zmniejszyć częstotliwość napadów. Jeśli masz padaczkę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o diecie odpowiedniej dla Twojego stanu zdrowia.
Napady są spowodowane nieprawidłową aktywnością elektryczną w mózgu. Aktywność ta zakłóca rytmiczny wzorzec impulsów w mózgu. Powoduje to zmiany świadomości, emocji i ruchów mięśni.
Kilka czynników może wywołać napad, w tym stres, brak snu i nadużywanie substancji. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia SUDEP (sudden unexpected death in epilepsy), głównej przyczyny śmierci osób z niekontrolowanymi napadami. Możesz uchronić się przed SUDEP, dużo odpoczywając, przyjmując leki na czas i unikając czynników wyzwalających.
Oprócz zdrowej, zrównoważonej diety powinieneś unikać substancji, które mogą wywołać napad. Niektóre z nich to alkohol, kofeina, olejki eteryczne i jałowiec.
Niektóre badania wykazały, że niektóre dodatki do żywności również mogą wywołać napad, zwłaszcza jeśli są sztuczne. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić związek między nimi a padaczką.
Jedzenie zrównoważonej, niskosłodzonej i niskotłuszczowej diety może pomóc zmniejszyć częstotliwość napadów u niektórych osób. Ten rodzaj diety jest często zalecany dzieciom z padaczką. Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje. Białko i tłuszcz są ważnymi źródłami energii dla organizmu. Dostarczają też niezbędnych aminokwasów, które są niezbędne do wzrostu i naprawy tkanek.
Oprócz zbilansowanej diety powinieneś utrzymywać zdrową wagę. Jeśli masz nadwagę, możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i innych schorzeń. Ponadto powinieneś unikać spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych, które mogą podnieść poziom cholesterolu w organizmie. Zamiast tego staraj się jeść zdrowe tłuszcze.
Objawy epilepsji mogą obejmować gęsią skórkę, niepokój, strach, spowolnione myślenie, utratę napięcia mięśniowego i inne. Ważne jest, abyś śledził swoje objawy i zgłaszał je swojemu lekarzowi.
Oprócz zdrowej diety powinieneś zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku. Spędzanie zalecanych 7-9 godzin snu w nocy jest bardzo ważne dla osób z epilepsją. Postaraj się też zredukować stres, ćwicząc jogę i głębokie oddychanie. Stres może mieć duży wpływ na mózg, powodując uwalnianie substancji chemicznych, które mogą wywołać napad.
Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadu poprzez nawodnienie i unikanie stresujących sytuacji. Jeśli doświadczasz stresu, spróbuj się zrelaksować poprzez medytację lub biofeedback. Ważny jest też prawidłowy sen, który pomaga w funkcjonowaniu mózgu. Używanie parasolki lub migających świateł może wywołać napad.
Chociaż nie ma lekarstwa na epilepsję, istnieje kilka metod leczenia, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadu, w tym leki przeciwpadaczkowe, operacje i inne metody. Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszelkich objawach lub zdarzeniach, które występują przed, w trakcie lub po napadzie.