Jeśli jesteś insulinozależny i martwisz się o siniaki w miejscu wstrzyknięcia, możesz zrobić kilka rzeczy, aby ich uniknąć. Należą do nich: wykonywanie zastrzyków pod odpowiednim kątem, naprzemienne wykonywanie zastrzyków, używanie płatka z alkoholem przed zastrzykiem oraz utrzymywanie czystych rąk. Nie można jednak całkowicie uniknąć siniaków.
Siniaki nie są rzadkie i nie muszą być niebezpieczne. Może jednak powodować ból i niewygodę. Może też uniemożliwić prawidłowe działanie leku. Siniaki w miejscu wstrzyknięcia mogą być bolesne i nieestetyczne, więc chcesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Może powiedziano Ci, że powinieneś mieć zakryte ręce podczas wykonywania zastrzyku. Dzieje się tak dlatego, że Twoja skóra jest wrażliwa i może puchnąć. W miejscu zastrzyku można umieścić bandaż, aby utrzymać je w suchości. Inną możliwością jest użycie wacika lub gazy do ucisku. Przed wykonaniem którejkolwiek z tych czynności upewnij się, że umyłeś ręce wodą z mydłem.
Ważne jest, aby mieć pewną rękę podczas wykonywania zastrzyku, ponieważ igła może utknąć w skórze i spowodować siniaka. Używanie ostrej końcówki również pomoże uniknąć siniaków. Najlepszym miejscem na zastrzyk jest zewnętrzna strona przedniej części górnej części uda. Jeśli jednak jesteś szczupły, lepiej wybrać tylną część ramienia.
Alternatywnie możesz użyć wacika z alkoholem. Nałóż go na to miejsce okrężnymi ruchami. Kiedy alkohol wyschnie, możesz umieścić igłę w skórze. Miej w pobliżu jednorazowy ręcznik.
Przed wykonaniem zastrzyku powinieneś także uważać na krew. Igła mogła przypadkowo trafić w kapilarę i roztwór mógł wyciec do otaczającej tkanki. Jeśli tak się stanie, natychmiast przerwij zastrzyk. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub inne oznaki uszkodzenia tkanki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Zrobienie zastrzyku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku prostych zasad i wskazówek. Istnieją również specjalne metody leczenia, które zapobiegają lub minimalizują siniaki.
Nie przyjmuj suplementów ani leków na dwa tygodnie przed lub po zastrzyku. Nie spożywaj też pewnych pokarmów, które mogą powodować zasinienia. Częstymi winowajcami są grejpfruty, awokado i piwo korzenne. Niektóre suplementy, takie jak aspiryna, również mogą powodować siniaki.
Zastrzyki w brzuch nie stanowią problemu, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek. Mogą być niewygodne, ale mogą też pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Na przykład szpinak i jarmuż są znane z tego, że zmniejszają siniaki. Suplementy z arniki mogą być stosowane miejscowo lub przyjmowane bezpośrednio po wstrzyknięciu.
W zależności od rodzaju otrzymywanego leku może być konieczna zmiana miejsc wstrzyknięcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku wstrzykiwania insuliny. Zmiana miejsc wstrzyknięć chroni tkanki mięśniowe przed uszkodzeniem. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się tkanki bliznowatej. Wyjmowanie strzykawki z opakowania pomoże Ci również uniknąć zanieczyszczenia.