Strona głównaKulinarny ŚwiatKoktajl Mołotowa - z czego się składa?

Koktajl Mołotowa – z czego się składa?

Przez Redakcja

-

Koktajl Mołotowa to łatwopalny płyn w butelce, który zapala się po uderzeniu szmatą. Podczas hiszpańskiej wojny domowej bomby butelkowe były używane przez nacjonalistyczną partyzantkę. Były one popularną bronią wśród luźno zorganizowanych przestępców i uczestników zamieszek.

Nazwa „koktajl Mołotowa” pochodzi od radzieckiego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa. Odegrał on kluczową rolę w tworzeniu paktu nazistowsko-radzieckiego w przededniu II wojny światowej.

Pierwotny projekt koktajlu Mołotowa składał się z butelki po paliwie wypełnionej benzyną i smołą. Knot, zwykle nasączony alkoholem, był zawieszony na szyjce butelki z paliwem. Kiedy butelka pękała, wywoływała burzę pirotechniczną, która zapalała paliwo i materiały łatwopalne.

Choć pierwotnie koktajl Mołotowa był prostą bronią, stał się skuteczną bronią w kolejnych wojnach. Użycie koktajli Mołotowa stało się powszechne, ponieważ można je było łatwo wyprodukować. Jednak w wielu krajach używanie tej broni stało się nielegalne. W Stanach Zjednoczonych jest ona uważana za urządzenie niszczące.

Składnikami koktajlu Mołotowa są alkohol, etanol i smoła, która jest mieszaniną chloranu potasu, oleju silnikowego i cukru. Materiały te mogą być dodawane do paliwa w celu zwiększenia efektu wybuchowego.

Koktajle Mołotowa są nie tylko niebezpieczne, ale mogą też być bardzo szkodliwe dla użytkownika. W związku z tym są one ściśle regulowane przez amerykańskie Biuro Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych. Mimo że nie są przeznaczone do rzucania w ludzi, w szczególnych okolicznościach mogą być używane przeciwko celom wojskowym.

Choć koktajl Mołotowa jest powszechnie uważany za niebezpieczną broń, ma jednak kilka zalet. Jest stosunkowo łatwy w produkcji, a jego składniki są niedrogie. Ponadto można je łatwo improwizować.

Mimo swojej popularności, używanie koktajli Mołotowa zostało zakazane w kilku krajach. Wiadomo, że kilka grup, w tym terroryści, używa ich, rzucając nimi w cele. Jednak ich skutki mogą być niszczące. W zależności od miejsca, koktajl Mołotowa może być użyty przeciwko czołgowi, pojazdowi, a nawet osobie. Z tego powodu używanie tej broni jest surowo zabronione w USA i innych krajach.

Od czasu wynalezienia koktajlu Mołotowa był on używany przez wiele różnych grup, w tym żołnierzy, terrorystów i sporadycznie organizowane grupy zbrojne. Nawet zwykli żołnierze są znani z używania tej broni, jeśli nie mają dostępu do innej broni konwencjonalnej.

Ponieważ koktajl Mołotowa jest bronią improwizowaną, możliwość wyrządzenia krzywdy osobie, która go używa jest znaczna. Z tego powodu wytwarzanie i posiadanie tej substancji w Stanach Zjednoczonych jest nielegalne. Jeśli jesteś w posiadaniu koktajlu Mołotowa, masz obowiązek pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe. Podobnie możesz być zobowiązany do zapłacenia grzywny i innych kar za jego posiadanie.

Niektórzy nazywają koktajl Mołotowa banderowskim smoothie. Ten przydomek jest grą z niemiecko-radzieckim paktem o nieagresji. Pomimo tego, że koktajl Mołotowa nie był przeznaczony do rzucania w ludzi, został użyty przeciwko nim, w tym przeciwko urzędnikom państwowym w Wenezueli w 2017 roku.

Jednym z najciekawszych aspektów historii koktajlu Mołotowa jest to, jak się zaczął. Mimo że powstał w czasie hiszpańskiej wojny domowej, stał się integralną częścią różnych wojen, które miały miejsce od tamtej pory. Co więcej, stanowi fascynujące studium przypadku powstania i rozwoju nowego rodzaju działań wojennych.

Oceń artykuł: Koktajl Mołotowa – z czego się składa?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy