Strona głównaZdrowiePusty pęcherzyk ciążowy - czy jest szansa?

Pusty pęcherzyk ciążowy – czy jest szansa?

Przez Redakcja

-

Jest kilka powodów, dla których u pacjentki może wystąpić zespół pustego pęcherzyka podczas cyklu zapłodnienia in vitro (IVF). Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak produkcji dojrzałego jajeczka przez pęcherzyk. Kiedy pęcherzyk nie wytwarza komórki jajowej, pęka, a pozostałe komórki tworzą pustą skorupkę. Pusta skorupka przekształca się w ciałko żółte. Ta tymczasowa struktura gruczołowa wydziela progesteron i estrogen, które pomagają utrzymać zdrową wyściółkę macicy. Pęcherzyk zwykle produkuje jedno jajo, ale nie zawsze tak jest. Zespół pustego pęcherzyka jest rzadkim stanem, który może wystąpić podczas pierwszego cyklu IVF. Nie jest rzadki u kobiet z historią niepłodności pierwotnej. Jednak stan ten może być również spowodowany źle dobranym zastrzykiem hCG lub innymi czynnikami. Chociaż występuje rzadko, może mieć poważne konsekwencje dla par starających się o poczęcie.

Typowo zespół pustego pęcherzyka występuje u 2-7% pacjentów. Należy jednak pamiętać, że dokładna częstość występowania tego stanu nie jest dobrze poznana. W niektórych badaniach odnotowano wyższy odsetek tego zespołu. Jeśli pacjentka miała wysokiej jakości stymulację z prawidłową liczbą pęcherzyków, szanse na nawrót EFS są bardzo małe. Ponadto ostatni raport sugeruje, że częstość występowania tego zespołu maleje.

Pacjentki z niepłodnością w wywiadzie i te, które przekroczyły 40 rok życia, są bardziej narażone na wystąpienie tego zespołu. Inne czynniki, które mogą prowadzić do nawrotów, to niewłaściwe podawanie hCG i zmniejszona rezerwa jajnikowa. Na szczęście, jeśli u pacjentki występuje nawrót EFS, dostępne są metody leczenia tego zaburzenia. W niektórych przypadkach z powodzeniem zastosowano podwójną aspirację oocytów.

Doświadczony embriolog pobierze co najmniej jedno jajo z każdego dojrzałego pęcherzyka. Niestety, szanse na pobranie jajeczka z każdego pęcherzyka w jednym cyklu są bardzo małe. Z tego powodu lekarze mogą być zmuszeni do zastosowania innych metod, w tym użycia jajeczek dawczyni lub przeniesienia pęcherzyka do innej pacjentki. Z tego powodu zrozumienie rozwoju pęcherzyków jest ważne.

Puste pęcherzyki charakteryzują się brakiem jajeczek pod mikroskopem. Jeśli nie ma w nich jajeczek, lekarz stwierdzi, że podczas cyklu leczenia IVF nie udało się wyprodukować oocytów. Zaproponowano kilka hipotez wyjaśniających to zjawisko. Wiele z tych teorii jest nie do udowodnienia. Niemniej jednak obecność pustych pęcherzyków może być oznaką nagłego wypadku medycznego, który wymaga natychmiastowej uwagi.

Puste pęcherzyki mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ ich przyczyna jest nieznana. Chociaż wykazano, że częstość występowania tego stanu jest bardzo niska, nie ma sposobu, aby przewidzieć, kiedy się pojawi. Dlatego często trudno jest przewidzieć, jak wpłynie na dany cykl leczenia.

Oceń artykuł: Pusty pęcherzyk ciążowy – czy jest szansa?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy