Gdy bakterie zaczynają się mnożyć w drogach moczowych, może dojść do zakażenia dróg moczowych (UTI). Ważne jest, aby leczyć infekcję jak najszybciej, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzenienia się. Objawy UTI to ból w dole brzucha, dyzuria i parcie na mocz. W ciężkich przypadkach zakażenie może wymagać podania antybiotyków w zastrzyku lub dożylnie.
Zakażenie UTI jest częstym problemem zdrowotnym wśród kobiet. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Niektóre z nich to wiek osoby, używanie cewnika, menopauza i zmiany hormonalne. Innymi czynnikami ryzyka są przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca. Jeśli masz któryś z tych czynników ryzyka, zapytaj swojego lekarza o możliwości leczenia.
Twój lekarz pobierze próbkę moczu do badania. Będzie szukał bakterii, czerwonych i białych krwinek. Badanie to pomoże zidentyfikować rodzaj bakterii obecnych w moczu. Kiedy już zidentyfikuje bakterie, wykorzysta te informacje do określenia odpowiedniego sposobu leczenia.
Infekcja dróg moczowych może wystąpić w pęcherzu, cewce moczowej lub nerce. Kiedy zakażona zostanie nerka, infekcja może spowodować sepsę. Infekcje te mogą również prowadzić do przedwczesnego porodu. Leczenie jest konieczne zarówno w przypadku zakażeń układu moczowego, jak i nerek.
Zakażenie można wyleczyć, jeśli stosuje się odpowiednie antybiotyki. Wybierając antybiotyk, pacjent i lekarz powinni wziąć pod uwagę koszt leku, jego dostępność i lokalne wzorce odporności. Antybiotyki powinny być również wybierane na podstawie historii choroby i tolerancji pacjenta na możliwość niepowodzenia leczenia.
Typowe bakterie występujące w układzie moczowym to E. coli, Proteus mirabilis i Klebsiella. Każdy rodzaj bakterii ma inne przyczyny. Większość przypadków UTI jest spowodowana przez E. coli, ale przyczyną mogą być też inne rodzaje bakterii. Na przykład Staphylococcus saprophyticus i Enterococcus faecalis są izolowane w 5-10% bakteryjnych przypadków UTI.
UTI można zapobiec, jeśli masz wiedzę o tym, jak uniknąć zachorowania. Dobrze jest też pić dużo płynów, aby wypłukać bakterie z organizmu. Używanie cewnika do pobierania próbki moczu może zmniejszyć szansę na zakażenie układu moczowego. Zmiana pieluch również pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii po całym organizmie. Używanie bawełnianej bielizny to kolejny dobry sposób na zapobieganie rozwojowi bakterii.
Jeśli lekarz stwierdzi obecność bardzo licznych bakterii w twoim moczu, będziesz musiał wykonać posiew moczu. Posiewy moczu są używane do określenia rodzaju bakterii w moczu. W laboratorium próbuje się wyhodować bakterie. Posiewy mogą być pozytywne lub negatywne, w zależności od liczby wykrytych bakterii.
Choć posiewy moczu mogą wykryć bardzo liczne bakterie, nie zawsze identyfikują dokładnie te bakterie. Wykonanie kilku posiewów może zwiększyć dokładność pozytywnego wyniku posiewu moczu. Powinieneś wysłać próbkę moczu do badania tak szybko, jak to możliwe.