Cysta w macicy to wypełniony płynem worek, który zwykle tworzy się na powierzchni jajnika. Większość takich torbieli jest nieszkodliwa, ale mogą się powiększać i powodować ból. Jeśli torbiel jest duża, może być konieczne leczenie chirurgiczne w celu jej usunięcia.
Torbiele jajników powstają zwykle w wyniku zaburzeń hormonalnych lub gdy pęcherzyki w jajnikach nie produkują komórek jajowych. Torbiele te mogą być spowodowane endometriozą – stanem, w którym tkanka z macicy wyrasta poza macicę. Mogą też pojawić się z powodu infekcji jajników. Z tego powodu wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli masz objawy torbieli jajnika.
Najczęściej spotykane rodzaje torbieli jajnika są łagodne i większość z nich znika sama. Jednak w niektórych przypadkach torbiele mogą stać się nowotworowe. Można to stwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego lub badania krwi. Można też wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążową przyczynę torbieli.
Kobiety, które w przeszłości miały torbiele na jajnikach, są bardziej narażone na rozwój raka jajnika. Ponadto kobiety, u których w przeszłości występowała endometrioza, są bardziej narażone na rozwój torbieli jajnika. W związku z tym ważne jest regularne poddawanie się badaniom miednicy, aby wychwycić torbiel, zanim spowoduje ona jakiekolwiek problemy zdrowotne.
Jeśli torbiel na jajniku jest większa, może powodować ból i ucisk w brzuchu. Możesz też odczuwać wymioty lub mdłości. Czasami torbiel może pęknąć i spowodować poważne komplikacje. Kiedy torbiel pęknie, może odciąć dopływ krwi do jajników. Może powstać ropień, a niebezpieczne bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie.
Oprócz torbieli na jajnikach istnieją inne rodzaje narośli w brzuchu. Niektóre z nich można usunąć za pomocą laparoskopii, czyli zabiegu polegającego na wprowadzeniu do jamy brzusznej oświetlonego narzędzia. Małe torbiele można usunąć przez małe nacięcia w pępku. Większe torbiele mogą wymagać zabiegu chirurgicznego, takiego jak histerektomia.
Najczęstszym typem torbieli jajnika jest torbiel czynnościowa. Torbiele czynnościowe są na ogół nieszkodliwe i zwykle same znikają. Inne rodzaje torbieli są niefunkcjonalne i mogą być wynikiem raka. W przypadku wykrycia masy, konieczna będzie wizyta u onkologa ginekologicznego w celu ustalenia, czy jest ona nowotworowa.
Niektóre kobiety z torbielami na jajnikach mają wysokie ryzyko rozwoju włókniaków, które są często związane z brakiem równowagi hormonalnej. Włókniaki macicy mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak krwawienie i silny ból. Mogą też prowadzić do utraty płodności, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej poddać się badaniom w tym kierunku.
Włókniaki można wykryć za pomocą różnych technik obrazowania, w tym ultrasonografii, tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego. Istnieje również wiele metod leczenia włókniaków macicy, w tym leki zmniejszające ich wzrost.
Jajniki znajdują się po obu stronach macicy. Każdy jajnik ma kształt migdała i jest odpowiedzialny za produkcję komórki jajowej. Jajniki są połączone z macicą za pomocą cienkiego przewodu zwanego jajowodem. Czasami pęcherzyk w jajniku uwalnia jajo. Jajo to przekształca się w torbiel, dlatego czasami nazywane jest torbielą pęcherzykową.